wtorek, 31 maja 2011

Bez karkówy i parówy -grill

Grillowanie to już chyba nasz sport narodowy. Na balkonach mieszkań, w ogródkach, na działkach, a nawet w parkach- grillujemy wszędzie i dużo. Co grillujemy? No właśnie. Typowa kiełbacha już wyszła z mody. Najczęściej na grillu Kowalskiego pojawia się karkówka, różne sosy i piwo, a do tego grillowy węgiel podlewa ochoczo wstrętną podpałką. W sklepach roi się od gotowych produktów na grilla. Gotowe są mieszanki przypraw, sosy i różne rodzaje mięs. Niestety takie pójście na łatwiznę nie działa na naszą korzyść. W mieszankach przypraw jest mnóstwo glutaminianu sodu, wszelkiej maści konserwantów i "ulepszaczy" smaku. Sosu komentować raczej nie trzeba. Co do mięsa, często ma  problem ze świeżością, a wymazane jest czystą chemią. Może trochę przesadzam. Mam nadzieje. Mniejsza z tym. Mam dziś dla was propozycje na szybkiego i zdrowego grilla.

Składniki:
(2 osoby)
0.5 kg piersi z kurczaka
1 łyżeczka garam masala
1 1/2 łyżeczki tandoori masala
szczypta soli, chili
sok z 1/2 cytryny
3-4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
  Duże kawałki kurczaka wrzucamy do miski, skrapiamy sokiem z cytryny, doprawiamy solą, wsypujemy wszystkie przyprawy i dokładnie obtaczamy w nich mięso. Dodajemy jogurt, mieszamy. Tak zamarynowanego kurczaka najlepiej zostawić w lodowce kilka godzin, ale możemy grillować go od razu.


Kurczaka grillujemy krótko na dobrze rozgrzanym grillu. Tak przygotowany kurczak będzie soczysty i naprawdę pyszny. Do tego polecam grillowaną cukinie i cebulę plus zdrowy sos czosnkowy.
Przyprawa garam masala i tandoori masala to  naturalna mieszanka indyjskich przypraw np. kolendra, kumin, imbir, cynamon. Czerwony kolor kurczak zawdzięcza naturalnym barwnikom zawartym w tandoori masala. Takie barwienie potraw to częsty zabieg w kuchni indyjskiej.


Smacznego!

środa, 25 maja 2011

Pełnowartościowe zdrowe ciasteczka

Kiedy jest się na diecie, kiedy nie można przestać myśleć o słodyczach, kiedy trzeba wygrać ze swoją słabą - silną wolą. 


2 szklanki mąki orkiszowej z pełnego przemiału
30 gram pestek dyni
kilka suszonych śliwek
3 łyżki miodu
100 gram masła
1 łyżka oleju
szczypta soli
skórka starta z 1 cytryny
pestki dyni do dekoracji

Wszystkie składniki zagnieść, ciasto odłożyć do zamrażarki na 15-20 minut. Wałkować, wycinać ciasteczka, dekorować pestkami, piec ok. 15 minut

wtorek, 17 maja 2011

Szczupłe naleśniki orkiszowe z młodym szpinakiem

Nie jestem z  pokolenia,które w dzieciństwie wierzyło że w szpinaku jest więcej żelaza niż w gwoździach. Nie musiałam go jeść przymusowo w szkolnej stołówce.  Przy stole gmerając widelcem w talerzu nie słyszałam od mamy: " nie odejdziesz od stołu dopóki nie zjesz porcji szpinaku". Jednak nie lubiłam go wiele lat. Dopiero na studiach ośmieliłam się spróbować zielonej papki pierwszy raz.I polubiłam od pierwszego razu. Polubiliśmy.
Teraz kiedy szpinak zalewa stragany nie potrafię przejść bez: "aa jeszcze szpinaku poproszę, mmmoże kilogram"
Ten przepis to nasza pierwsza wspólna szpinakowa miłość.Bez udziwnień. Najlepsza.

Naleśniki:
2 szklanki mleka
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki orkiszowej
1 jajko
1 łyżka oliwy
szczypta soli

Smażymy bez tłuszczu cienkie naleśniki.

Szpinakowe nadzienie:
1 kg świeżego młodego szpinaku
2-3 ząbki młodego polskiego czosnku
2 łyżki masła
2-3 łyżki śmietany/ gęstego jogurtu
szczypta mielonego imbiru
sól, pieprz, cukier

Szpinak dokładnie myjemy, odrywamy łodyżki , możemy trochę pokroić,lub zostawić listki w całości.
Na patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy drobno pokrojony czosnek i szczyptę imbiru. Lekko rumienimy. Wrzucamy szpinak i dusimy kilka minut. Sygnałem że szpinak jest dobry będzie jego objętość. Z dużej kupy liści na patelni zostanie ok 1/3 :) Przyprawiamy do smaku. Zestawiamy z palnika i dodajemy śmietankę/jogurt. Nakładamy szpinak na naleśnika i zawijamy w rulonik. Ja podaję taki zestaw z sosem  czosnkowym, który robię zupełnie "na oko", wiec podam wam tylko składniki:

jogurt grecki
młody czosnek
koperek
sól, pieprz, cukier

Jeśli będziecie zabierać się za przygotowanie świeżego szpinaku po raz pierwszy zaskoczenie spotkać może was już podczas kupowania. Ponieważ kilogram świeżych liści szpinaku wygląda na porcje dla pułku wojska, jednak wierzcie na słowo, że po przyrządzeniu będzie to porcja na max 4 osoby. Czyli w naszym przypadku ja i On zjadający porcje za 3;)


Smacznego!

sobota, 14 maja 2011

Kurczak z suszonymi pomidorami, węgierską papryczką i natką pietruszki w ziołach, z pieczonymi ziemniaczkami.


Świetny sposób na szybkiego  i  bardzo smacznego kurczaka.

1 pierś kurczaka
5-6 suszonych pomidorów  w oliwie z ziołami
1 podłużna  zielona papryczka
1 mała dymka
1-2 łyżki natki pietruszki
2 łyżki soku z cytryny
Sól, pieprz, oregano, bazylia, słodka papryka w proszku




W piersi kurczaka robimy nożem kieszonkę. Wkładamy do niej suszone pomidory papryczkę, cebule i natkę. Kieszonkę można spiąć wykałaczkami . Wcieramy w kurczaka sok z cytryny i obsypujemy przyprawami. Do formy wlewamy łyżkę oliwy z suszonych pomidorów układamy kurczaka i pieczemy ok. 25 minut.

Łatwe ciasto z rabarbarem


Super łatwe ciasto.  Trochę retro. Pyszne.


Składniki:
(na małą formę)
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
½  szklanki śmietany/kefiru/jogurtu naturalnego
2 jajka
½ kostki margaryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia

ok.300 gram rabarbaru
kilka łyżek cukru

Rabarbar obieramy kroimy  w grubą kostkę ,wrzucamy do miseczki obsypujemy cukrem i odstawiamy na około godzinę, aż puści soki.
Margarynę roztapiamy i ostudzoną dodajemy do pozostałych składników. Wszystko składniki ciasta  mieszamy krótko mikserem. Wylewamy na blaszkę. Na wierzchu układamy odsączony rabarbar. Pieczemy ok. 40 minut w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku. Ciasto trzeba sprawdzić wykałaczką czy jest dopieczone.