wtorek, 13 września 2011

TYBETAŃSKIE ZIÓŁKA, MIODY Z NOWEJ ZELANDII CONTRA POLSKI DEREŃ

Coraz więcej osób propaguje Slow Food nie tylko jako sposób żywienia, ale jako sposób życia.Chęć zachowania zdrowia i urody jak najdłużej spędza nie jednemu z nas sen z powiek. I tak zaczynamy kupować: tybetańskie ziółka, wodę z Pirenejów,miód z Nowej Zelandii,korzenie z Andów... itd. Nie neguje skuteczności tych wszystkich specyfików, ale tym postem chciałabym was zachęcić do szukania takich leczniczych darów natury trochę bliżej. Okazuję się że Polska ziemia też obfituje w rośliny o właściwościach leczniczych. Wiele z nich zostało zapomnianych i wymazanych z naszego jadłospisu na wiele dziesięcioleci. Teraz wracają, bo to co dobre wraca jak bumerang. DEREŃ JADALNY contra tybetańskie ziółka. PRZECZYTAJCIE, SPRÓBUJCIE, PRZEKONAJCIE SIĘ.
Dereń jadalny (Cornus mas)zalicza do najstarszych roślin owocujących. Służył naszym przodkom za pokarm już ok. 5000 lat p.n.e. Owoc derenia ma zastosowanie wszechstronne, a przede wszystkim  LECZNICZE
W ogrodzie ma charakter również dekoracyjny. Na przedwiośniu, zanim inne rośliny pokryją się zielenią i zakwitną, dereń obsypany jest drobnymi, żółtymi kwiatkami. Drzewka derenia mają wyjątkowo ładny pokrój. Oryginalnie ułożone liście - przebarwiają się jesienią na żółto i czerwono. W okresie dojrzewania owoców, gdy pomiędzy liśćmi widoczne są błyszczące owoce o głębokiej czerwieni, roślina wygląda szczególnie atrakcyjnie.
Owoce używane są do domowego wyrobu wybornych nalewek, konfitur i marynat. W pełni dojrzałe, mogą być używane jako komponent sałatek lub do dekoracji potraw. Właściwości lecznicze derenia wynikają ze składu  chemicznego owoców.  Oprócz cukrów i kwasów organicznych, występują w nich garbniki, witaminy, w tym  C i P, oraz sole mineralne.
Najsłynniejszy i najpyszniejszy  wyrób jaki można uzyskać z derenia- nalewka!
Nalewka dereniowa ma piękny czerwony kolor, lekko kwaskowy smak i ciekawy, niepowtarzalny aromat.
Dereniówka była wyrabiana w dworach szlacheckich. Jej popularność zaniknęła  wraz ze zniszczeniem tradycyjnych polskich dworów na Kresach wschodnich. Charakterystyczne zadrzewienie dworskie w skład którego wchodziły m.in. derenie zostało wytrzebione przez nacjonalistów ukraińskich aby wymazać wszelkie oznaki polskości. W czasach komunizmu dereniówka stanowiła temat tabu ponieważ tak nierozerwalnie kojarzyła się z "pańskimi" czasami, luksusem i polskim dziedzictwem narodowym.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE:
PRZEZIĘBIENIE 
Owoce derenia to bogate źródło WITAMINY C  -zawierają jej tyle co CYTRYNY 
Zwiększona odporność organizmu na choroby przeziębieniowe oraz różnorodne stany zapalne.
CHOROBY ŻOŁĄDKA
 Hipokrates zalecał spożywanie liści derenia przy problemach żołądkowych
Owoce mają  WŁAŚCIWOŚCI ZAPIERAJĄCE i są stosowane w formie wywaru lub miazgi z dodatkiem  miodu  lub surowego żółtka PRZY BIEGUNKACH I KOLKACH ŻOŁĄDKOWYCH     
LECZENIE PRZEWODU POKARMOWEGO 
 Działanie przeciwzapalne i  ściągające
 Regulowanie  PRZEMIANY  MATERII
 Likwidacja złej flory bakteryjnej
 Przy NIEŻYTACH JELIT zaleca się picie soku z owoców lub wywaru ze świeżych pędów i owoców
CHOROBY NEREK
 właściwości moczopędne
MIGRENY
 ŁAGODZĄCE okłady na czoło z wywaru z owoców
PODAGRA
ANEMIA
 DUŻA zawartość żelaza
TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY
 Wywar z owoców derenia wymieszany z mączką owsianą DOSKONALE DZIAŁA  przy trądziku młodzieńczym w formie maseczki na twarz.
ZAPALENIE DZIĄSEŁ
 ulgę przynosi schłodzony wywar z młodych gałązek 

Jeżeli przebrnęliście przez ten "artykuł "zapraszam was teraz do czynu!:) Już wkrótce na blogu : dżem z derenia i dereniówka:)
 Pozdrawiam 

6 komentarzy:

 1. Chętnie bym spróbowała, tylko gdzie go kupić/znaleźć? Dotychczas się z nim nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem można znaleźć derenia na bazarku :)-około 8-10 zł za kilogram. Jednak najlepiej znaleźć go samemu, w miejscach oddalonych od drogi. Jeżeli jesteś z okolic Łodzi mogę Ci polecić kilka miejsc. Jeśli nie szukaj na terenach podworskich, to ich charakterystyczne miejsce występowania. Sadzonki derenia można też kupić w szkółkach roślin ozdobnych. Jeśli Ci zależy napisz skąd jesteś a ja poszukam derenia w Twoim regionie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Mieszkam niedaleko Łodzi a dokładnie w Piotrkowie Tryb. Chętnie skorzystam ze sprawdzonych przez Ciebie miejsc. Proszę napisz gdzie do szukać.

   Usuń
 3. Dziękuję serdecznie za informacje nt. derenia. Niedawno widziałam na jarmarku sok z derenia wyprodukowany w Armenii i nawet nie spodziewałam się, że jest szansa na własne wyroby na jego bazie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ponawiam zadane pytanie! Gdzie w Łodzi znajdę derenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy wybacz że tak późno odpowiadam, w Łodzi ciężko znaleźć derenia, może na jakiś targowiskach, ale wątpię. Ja swojego przywożę z Arboretum w Sycowie, albo dostaję od Taty który ma jakieś swoje tajemne miejsca:) Popytam go gdzie bliżej Łodzi można znaleźć ren zdrowy owoc i na pewno napiszę! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń